Ulusal Marka Yolunda İlk Adımı Atın!

TV Reklam Fiyatları 2022

TV Reklam Fiyatları 2022

TV Reklam Fiyatları, Televizyona reklam nasıl verilir? Eğer bir televizyonda yayınlanmasını istediğiniz bir reklam projesi bulunuyorsa, ilk olarak profesyonel bir medya ajansı ile iletişime geçilmelidir. Ardından yapılan görüşmeler ile ne istediğiniz, reklam filmini seslendirecek/oynayacak oyuncular gibi içeriğe dair konular konuşulur. Reklamın hedef kitlesi de incelenerek onları cezbedecek bir içerik oluşturulur.

Bu gibi ayrıntılar belirlendikten sonra reklam filmi çekilir. Düzenleme tamamlanıp müşteri tarafından onaylandıktan sonra hangi kanalda yayınlanacağı, saati gibi konular görüşülmektedir. Ardından sadece kanal ile buna yönelik iletişim kurmak kalır.

Eğer reklam filminizin istediğiniz başarıyı vermesini istiyorsanız, Embay Medya size aradığınız çözümleri sunmaktadır. Profesyonel ekiplerimiz kurumsal ihtiyaçlarınızı ve ürünlerinizi doğru bir şekilde değerlendirerek, başarılı tanıtımlar yapmanıza yardımcı olur. TV Reklam Fiyatları ne kadar her reklam projesinde değişse de firmamız müşteri memnuniyeti çerçevesinde en uygun seçenekleri teklif eder.

Televizyon Reklamlarının Avantajları Neler?

Televizyon reklamları doğru bir şekilde planlanırsa yüksek bir erişime sahiptir. Böylece milyonlarca insana aynı anda ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Video olmaları nedeniyle hem göze hem de kulağa hitap ettikleri için potansiyel müşterilerinizi daha kolay ikna edebilirsiniz.

İnsanlar televizyon reklamlarını daha güvenilir bulduğu ve daha fazla izlediği için marka tanınırlığı da elde edebilirsiniz. Böylece kurumsal büyümenizi hızlandırabilir, insanların aklında kalıcı bir yer edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra hızlı frekans edilebilir, kaç kişinin reklamlarınızı gördüğünü inceleyebilir, dönüşleri görebilir ve buna göre gerekli olan adımları atabilirsiniz. Tüm bunlar sayesinde televizyon reklamları ile hedefinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şu gibi artıları da deneyimleyebilirsiniz;

 1. Geniş bir kitleye kolayca ulaşabilirsiniz.
 2. Gerek ülke çapında gerekse bölgesel reklamlar verebilirsiniz.
 3. Reklam filmini istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz.
 4. Müşterilerinizin aklında daha fazla kalabilirsiniz.
 5. Profesyonel ve kurumsal bir imaj çizebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra rakiplerinizin nasıl reklam çalışmaları yaptığını görebilir, buna göre gerekli adımları atabilir, önlemleri de alabilirsiniz. Yenilikçi ve modern bir yapıya sahip olan Embay Medya, reklam çalışmalarından en iyi avantajları almanıza yardımcı olur. Sizlerin reklamda başarısı firmanın başarısı olarak kabul edilir.

Televizyon Reklamlarının Ücreti Ne Kadar?

Televizyona reklam vermek kaç TL? TV reklam fiyatları reklam çalışmasından her firma tarafından sorulur. Ancak her reklam projesi özel olduğu için standart sayılar bulunmaz. Ayrıca her firmanın reklam için ayırdığı bütçe farklıdır.

Bu bütçenin değerlendirilmesi, farklı etmenlere göre gerçekleştirilmektedir. Söz konusu etmenler aşağıda olduğu gibidir;

 1. Reklamın süresi
 2. Öncesinde/sonrasında yayınlanan televizyon programı
 3. Yılın hangi zamanında reklam yayınlandığı
 4. Günün hangi saatinde yayınlandığı

 Ayrıca her reklam firmasının politikası da farklıdır. Embay Medya televizyon reklam fiyatları üzerine müşteri memnuniyetini esasa alan bir politika kabul eder.

Televizyon Reklam Türleri Neler?

Televizyon reklam türleri her ne kadar tek tip gibi dursa da farklı seçenekleri de vardır. Bunlardan bir tanesi olan hareketli reklamlar, ekranın alt kısmını kapsar. Programların yayınlandığı sırada yer almaktadır.

Spot reklamları ise program sırasında reklam arasına girildiğinde, sesli tanıtım yapan türlere denir. Sponsor reklamlarında ise yarışma, dizi, film ya da farklı bir programda markanın tanıtılmasıdır. Bunun dışında ünlüler ile birlikte yapılan çalışmalar advertorial reklam marka ve ürün tanıtımı sınıfına girer.

Son olarak ürün yerleştirme ise yemek programları, sinema filmleri, dizi ve yarışma programlarında kullanılmaktadır. Eğer reklam çalışmalarınızdan en iyi sonucu almak istiyorsanız kaliteli içerik kadar televizyon reklam türleri arasından hangisini seçtiğiniz de önemlidir.

Embay Medya ihtiyaçlarınızı ve hedef kitlenizi doğru bir şekilde inceleyerek, size en uygun olan türü belirlemektedir.

İyi Bir Televizyon Reklam Filmi Nasıl Olmalı?

TV reklam ürünü, hizmeti ya da markanızı milyonlarca insana aynı anda tanıtmanıza yardımcı olur. Ancak bu tanıtım filminin doğru bir şekilde yapıldığı durumda geçerlidir. En iyi çözümleri almak istiyorsanız ilk olarak reklama söz konusu olan ürün, firmanızın yapısı, amaçlarınız ve reklam sonucundan bekletiniz incelenmelidir.

Ardından da ürün yahut hizmetin hedef kitlesi öğrenilmeli, buna uygun bir şekilde çekim işlemleri de yapılmalıdır. Tüm bunlar reklam çalışmasının ana hatlarını belirler. Sonrasında reklamı kimin seslendireceği tespit edilmelidir. Eğer oyuncu gerekiyorsa kimler ile çalışılacağına önem verilmelidir.

Reklam filmi çekildikten sonra müşteri tarafından da onaylanmışsa, ardından düzenleme işlemlerine geçilerek son hatları verilmelidir. Böylece yayına tamamen hazır hale gelebilir. Embay Medya alanında uzman olan stratejistleri, metin yazarları, art direktörleri, sanat yönetmenleri ve tasarımcılarıyla reklam filmini profesyonel bir şekilde çeker.

Farklı çekimler yapabilen modern ve yüksek çözünürlüklü kameraları, hayal gücü yüksek dekor ekipleri ile markanızı akıllara kazımanıza yardımcı olur.

Televizyon Reklamları Hangi Saatlere Konulmalı?

Televizyon reklamları her ne kadar milyonlara ulaşma fırsatı sunsa da bu durum dikkatsiz bir şekilde hareket edebileceğinizi göstermez. Böyle yapılan bir çalışma sizi insanlara yanlış tanıtacak, tanınırlığınızı kötü etkileyecek ve satışlarınızı da düşürecektir.

Bu bakımdan reklam filminin çekilmesi ve düzenlemesi tamamlanınca sadece hangi televizyonda yayınlanacağına değil, hangi saate konulacağına da önem verilmelidir. Burada temel olarak OPT ve PT olarak iki seçenek vardır.

OPT Off Prime Time anlamına gelir. Burada fiyatlar genel olarak daha uygundur. Saat 08:00 ile 18:00 arasını kapsayan aralıktır. PT ise Prime Time anlamına gelir. Kanalların en fazla izlendiği 18:00 ile 23:30 saatleri arasına konulur. Bu bakımdan fiyat aralığı da daha yüksektir.

Reklamın türü, hedef kitle ve firmanın amacına göre hangi saatin tercih edileceği önemle incelenmelidir. Bunun fiyatı etkilediği de unutulmamalıdır.

Reklam Verirken Hangi Süreçler İzlenir?

Televizyon reklamları ciddiyet ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Dolayısıyla planlaması da doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ana hatları ile müşteri iletişime geçtikten sonra şu gibi konular üzerinde durulur;

 1. Müşterinin hedefi ve hedef kitlesi incelenir. Reklamın kimin için yapıldığı, reklam vermediği amaç gibi sorulara yanıtlar aranır. Reklamların içeriği de bunlara göre belirlenir.
 2. Bütçe oluşturma: Müşteriler maksimum ne kadar bütçe ayırabileceğini kesin olarak, şeffaf bir şekilde paylaşmalıdır. Böylece en uygun reklam planlaması yapılabilir.
 3. Medya planlama: Reklam filmi oluşturulması kadar bunun hangi kanalda, hangi programdan önce/sonra yayınlanacağı ve tavsiye edilen reklam türünü tespit etme de önemlidir. Bu nedenle buna dair çalışmalar gerçekleştirilir.
 4. Reklam filmi hazırlama: Medya planlaması yapılınca çekim sürecine girilir. Hazır bir film yoksa yeni bir tane çekilir.

Bu süreçlerin ardından sadece belirlenen kanal ile iletişime geçilerek projenin paylaşılıp onay alınması kalır. Ardından firma televizyon reklamları konusunda inceleme yaparak nasıl sonuçlar alındığını, istendiği gibi olup olmadığını ilgili şirket ile paylaşır. Bunun için ayrıntılı raporlar paylaşılır.

Böylece tüm süreçler de sona erer. Ödeme işlemleri ise görüşmelerde belirlendiği gibi plana uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Embay Medya tüm bu süreci dijital sistemler üzerine deneyimli, eğitimli ve disiplinli ekipleriyle yürütmektedir. Modern, yenilikçi ve teknolojik alt yapısıyla TV reklam ürünü tanıtımlarını daha iyi yapmanıza yardımcı olur.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *