Ulusal Marka Yolunda İlk Adımı Atın!

TV Reklam Fiyat ve Ücretleri

Televizyon da Reklam vermek kaç para, maliyeti nedir, nasıl hesaplanır?

 

Televizyon da sürekli olarak gördüğümüz, bazı zamanlarda dizinin veya filmin en heyecan verici yerlerinde pat diye araya giren TV Reklamları vardır. Bu denli etkili bir mecra olan TV Reklamları ulusal çapta televizyona reklam vermenin maliyetleri ne kadar olabilir.

Televizyon reklamcılığı sektöründe az izlenenle, çok izlenen TV programlarını ayırabilmek ve buna göre fiyatlandırabilmek için hesaplama yöntemleri kullanılmaktadır. Televizon kanalının ve yayınlanan programın reyting birimleriyle çarpımlar yapılmakta, reytingi yüksek programlara göre barem fiyat skalaları bulunmaktadır.
Bu veriler her gün ve saatte değişiklik göstermekle birlikte genellikle %10 altı veya üstünde bir tahminle ortaya koyulmaktadır. Bu karmaşık ve anlaşılması zor sistem TV Reklam Fiyatları ve Ücretleri hakkında net bir şekilde belirlenmektedir.

TV’de Reklam yayınlamak isteyen herkesin ilk düşündüğü şey TV Reklam Fiyatları’dır. Ülkemizde tek kanal döneminden bu yana TV Reklamları önemini korumaya devam etmektedir. TV Reklamın o günlerden bugüne akıllarda kalan en büyük özelliği pahalı olduğudur. Nispeten doğrudur. TV Reklam Fiyatları birçok değişkene bağlıdır. Bunlar kısaca, TV Reklam süresi, reklamın yayınlandığı TV Kanalı, Reklamın yayınlandığı program, reklamın yayınlandığı saat, reklamın cinsi, vs. Bu değişken ortamda TV Reklam Fiyatları şudur demek elbette kolay değildir. Çünkü bu hafta reklamı yayınladığınız fiyatlara bir sonraki hafta yayınlanamayabilir. Çünkü Ölçülen kanallardaki TV Reklam Fiyatları, TV Reklamının yayınlanacağı programın aldığı reytinge göre değişecektir.

TV Reklam Fiyatlarını kanalların fiyat politikaları belirler. Genellikle CPP cinsinden fiyatlandırmalar yapılır. (Reyting başına fiyatlandırma) CPP Fiyatlandırmada bir reklama ne kadar ödeyeceğinizi önceden bilemezsiniz. Karmaşık görünse de sektörde en çok kullanılan yöntemdir.
TV Kanalı programın alacağı her reyting için bir TV Reklam Fiyatı belirler. Örneğin 100 TL/Cpp. Ertesi gün program ne reyting aldı ise bu rakam ile çarpılır ve TV Reklamın bir saniye fiyatı belirlenir, yani TV Reklam Saniye Birim Fiyatı oluşur. 100/Cpp X 12 Rytng =1200 TL /Sn. Reklamınız 10 saniye ise reklamınız 12.000 TL ye yayınlanmıştır.

Bu durum programın bir sonraki bölümünde değişecektir. Buna sonradan ödemeli yöntemde diyebiliriz. TV Kanalları sadece anlaşmaları olan Ajanslar ile bu yöntemde çalışırlar. Çünkü reklam yayınlanmış ama fiyatı ertesi gün belirlenmiştir. Yani parası alınmamıştır. Ankara da tüm TV Kanalları ile Yetkili Ajanslık bünyesinde çalışan tek ajans olarak hizmet vermekteyiz. TV Reklam Fiyatları tamamen reytinge bağlıdır. Bir üst paragrafta bahsettiğimiz TV Reklam Fiyatlandırma yöntemi TV Kanalları ile profesyoneller arasında kullanılır. Birde günlük veya kısa süreli TV Reklamı kullanmak isteyenler için TV Reklam Fiyatlandırma yöntemi vardır. Burada TV Kanalı parasını peşin alabilmek ve daha çok kar yapabilmek için birim/saniye yöntemini kullanırlar. Bu yöntemde TV Kanalı her saniyeye peşinen bir fiyat belirler.

Örneğin TV Kanalı bir dizi için TV Bant Reklam Saniye Fiyatını 1000 TL olarak peşinen belirler. 8 saniye TV Bant Reklam için 8000 TL ödeme ister. Burada reytinge bakılmaksızın ödeme yapıldıktan sonra yayına girer. Bu yöntem uzun süreli planlamalarda da kullanılabilir. Bazı durumlarda dizi beklendiğinden çok reyting aldığında avantajlı bir yöntem bile sayılır. TV Reklam Fiyatları tamamen kanalın insiyatifinde değildir. Burada ajansın profesyonelliği de çok önemlidir. Ajans gerek cpp gerekse br/sn modellerinden hangisi ile çalışırsa çalışsın reklam çıkacağı programın frekansını iyi tahmin ederse kanala o işi istediği fiyata kabul ettirebilir.

Televizyon Kanalları Bazlı TV Reklam Fiyatları Şu Şekildedir

Atv Reklam Fiyatları

Atv Reklam Fiyatları her programa göre farklılık gösterir. Tabi günün saatine göre de değişir. Örneğin gündüz kuşağı reyting birincisi genelde Müge Anlı ile Tatlı Sert programıdır. Bu programda TV Bant Reklam Fiyatı 1200 TL den başlar. Yine gündüzde Esra Erol’un programı iyi işlerden kabul edilebilir. Bu programda 1 TV Bant Reklam Fiyatı yaklaşık 1000 TL civarındadır. Prime time da TV Reklam Fiyatları reytinge göre artış gösterir.

Star TV Reklam Fiyatları

Star TV Reklam Fiyatları her programa göre farklılık göstermektedir. Gününün saati ve gündeme göre de değişir. Star TV‘de gündüz kuşağı programlarının TV Bant Reklam Fiyatı 600 TL’den başlar. Prime time programlarından Söz Dizisi TV Reklam Fiyatları 8.000 TL , Ufak Tefek Cinayetler Dizisi TV Reklam Fiyatları ise 9000 TL bandındadır.

Show TV Reklam Fiyatları

Show TV Reklam fiyatları diğer kanallara göre daha uygundur. Reyting alan programların sayısı daha yüksek olmasına rağmen Showtv Reklam Fiyatları daha caziptir. Showtv Reklam Fiyatlarıgündüz kuşağında 500 TL’den başlar. Prime time kuşağında da programa göre değişiklik gösterir. Pazartesi gününün reyting birincisi Çukur Dizisi Reklam Fiyatları 8 saniye TV Bant Reklam Fiyatı 8.000 TL’den başlar.

TV8 Reklam Fiyatları

TV8 Reklam Fiyatları programlara göre değişiklik gösterir. TV8gündüz kuşağında Yemekteyiz programı TV Bant Reklam Fiyatıortalama 1.200 TL dir. Prime time programlarında şu günlerde Master Chef programı tutuldu. Master Chef TV Reklam Fiyatları 8 saniye bant için 4.000 TL den başlıyor. TV8 televizyonunun vazgeçilmez programı Survivor TV Reklam Fiyatları program başladığında belirlenecektir.

Kanal D Reklam Fiyatları

Kanal D Demirören Medya ya geçtikten sonra Kanal D TV Reklam Fiyatları politikasında değişiklik beklenilmekle birlikte yani yayın dönemine iddialı yapımlarla giriyor. Kanal D Gündüz kuşağında TV Reklam Fiyatları oldukça uygun. Bir adet TV Bant Reklam Fiyatıkadın programlarında yaklaşık 700 TL dir. Prime Time da TV Reklam Fiyatları programlara göre farklılık gösterir.

Fox TV Reklam Fiyatları

Fox TV Reklam Fiyatları da diğer kanallara göre daha uygundur. İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında 10 saniye TV Spot Reklam Fiyatı 750 TL civarındadır. Gündüz kuşağı TV Bant Reklam Fiyatları 600 TL civarındadır. Prime time da Salı gününün birincisi Kadın Dizisi reklam fiyatları 8 saniye bat reklam için 8000 TL civarındadır.

TRT TV Reklam Fiyatları

TRT TV Reklam Fiyatları, TRT Reklam Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenir. TRT Reklam Fiyatları belirlenirken yine reytingler baz alınır. Her ne kadar devlet kanalı olsa da TRT’deprogramlarının izlenme oranlarına göre Trt TV Reklam Fiyat belirler. 8 Saniye TV Bant Reklam Fiyatı 2021 yeni sezonda 18.000TL — 20.000 TL aralığında beklenmektedir. Tabi dizi henüz başlamadığı için sadece bir öngörü diyebiliriz. TRT’nin Cuma günleri yayınlanan Payitaht Abdulhamit TV Reklam Fiyatları daha uygun görünüyor.

Cnn Türk Reklam Fiyatları

Cnntürk TV Reklam Fiyatları 2018 | Fiyatları reyting değil kanalın fiyat politikası belirler. Cnn Türk’te bir TV Bant Reklam Fiyatı gündüz kuşağında 350 TL Prime time kuşağında 580 TL den başlar.

Daha Fazla Televizyon Kanalında Markanıza Özel Fiyat Teklifi Alın

46 Televizyon Kanalı +2000 TV Programı ile hedef kitle seçimi ile kanal ve programları belirleyin. Ulusal Marka Olma Yolunda İlk Adımı Atın!